Odblokowanie certyfikatów w e-dowodzie.

Zablokowałaś / Zablokowałeś certyfikaty w e-dowodzie? Możesz je odblokować!

3-krotne wprowadzenie nieprawidłowego kodu PIN 1 lub kodu PIN 2 powoduje zablokowanie możliwości korzystania z danego certyfikatu.Trzeba wtedy za pomocą kodu PUK odblokować certyfikaty poprzez ustalenie nowych kodów PIN 1 lub/i PIN 2. W przypadku, gdy zgubisz swój kod PUK, który jest niezbędny do odblokowania certyfikatów, możesz odblokować funkcjonalność  e-dowodu (zmienić kody PIN) w urzędzie gminy.

Po zablokowaniu danego certyfikatu i po zablokowaniu kodu PUK (trzykrotne błędne wpisanie), certyfikat zostaje trwale zablokowany i nie będzie można z niego korzystać. Pozostaje tylko certyfikat  obecności (niewymagający PIN). Jeśli chcesz korzystać z certyfikatów konieczne jest złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego!

Odblokowanie możliwe jest w dowolnym urzędzie. Odblokować certyfikaty można również przy użyciu specjalnej aplikacji. Do pobrania ze strony MSWiA lub TUTAJ

Odblokować certyfikaty może tylko posiadacz dowodu osobistego.

Wymagany jest  e-dowód.

1. W dowolnym urzędzie gminy - na terenie miasta Bydgoszczy można się zgłosić bez uprzedniej rejestracji telefonicznej.

2. Przy użyciu specjalnej aplikacji. Do pobrania ze strony MSWiA lub TUTAJ

Usługa jest bezpłatna.

1. Wydział Spraw Obywatelskich, Referat Dowodów Osobistych:

A.  ul. Przyrzecze 13 - parter "Wydawanie dowodów osobistych", tel. (52) 58 58 650, -884,

B. ul. Emilii Gierczak 6 – Fordon filia Referatu Dowodów Osobistych, tel. (52) 58 58 733.

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych (Dz.U.2022.671)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 stycznia 2020 roku w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U.2021.1865)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 roku w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (Dz.U.2019.400)

Sprawdź TUTAJ zasady przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących prawach z tym związanych zgodnie z RODO